Damar yumakları lazerle kansız tedavi ediliyor

Damar yumakları lazerle kansız tedavi ediliyor

10 Şubat 2012 Cuma 15:12
Bir çeşit damar yumağı olan ve genellikle doğumdan sonraki ilk haftalarda görülen kan damarlarının iyi huylu tümörleri (hemanjiomlar), Uludağ Üniversitesi'nde lazerle tedavi ediliyor.

Bir çeşit damar yumağı olan ve genellikle doğumdan sonraki ilk haftalarda görülen kan damarlarının iyi huylu tümörleri (hemanjiomlar), Uludağ Üniversitesi'nde lazerle tedavi ediliyor.

Kan damarlarının iyi huylu tümörleri (hemanjiomlar), Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde lazer uygulamaları sayesinde kanamaya yol açmadan yok ediliyor. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dr. Arif Gürpınar, nedeni tam olarak bilinmeyen, ancak yüzde 70’i yaşamın ilk sekiz haftalık süresinde görülen hemanjiomların tedavisinin mümkün olduğunu söyledi. Hemanjiomların pek çok çeşitleri bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Gürpınar, yüzeyde olanların genellikle kırmızı, derinde olanların ise mavi renkli olduklarını anlattı. Prof. Dr. Arif Gürpınar şu bilgiyi verdi: “Hemanjomlar vücudun her yerinde bulunabilir. Hangi organı tutarlarsa o organa ait bulgulara yol açarlar. Genellikle ciltte yerleştikleri zaman üzerlerindeki cildi harap ederler. Bulundukları bölgede cilt dokusunun kaybına yol açıp ilk 24 ay büyümeye devam edebilir.”

Gerilemenin 3-5 yıl sürebildiğini anlatan Prof. Dr. Arif Gürpınar, “Bu dönem bittiğinde estetik olarak sorun olacak düzeydedir ve ciddi cilt ve fonksiyon kayıplarına yol açabilir. Hatta yemek yeme, nefes alma, görme, duyma ve konuşma gibi önemli fonksiyonlarda ciddi problemlere neden olabilir. Hemanjiom, karaciğer, bağırsak, soluk borusu ve beyin gibi iç organlarda ise teşhisi zor olacağından tehlike daha büyüktür. Teşhis edildiklerinde genellikle bebeğe acil müdahale edilmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

UÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Gürpınar, bu hastalığın lezyon içine ilaç enjeksiyonları, genel steroid tedavisi ve cerrahi yöntemle çıkarılması gibi tedavi seçenekleri bulunduğunu anlattı. Gürpınar, son dönemlerde lazer uygulamalarında büyük başarılar elde edildiğini söyledi. Hemanjiomların, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doku kaybını en aza indirecek şekilde, kansız olarak lazerle yok edildiğini kaydeden Prof. Dr. Gürpınar, aynı yöntemi daha önce hemanjiom nedeniyle ameliyat olmuş veya tekrarlayan ciddi vakaların tedavisinde de başarıyla uyguladıklarını sözlerine ekledi.

Kategori:
Copyright © 2010 Sonkale.org - Tüm Hakları Saklıdır | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.