HEM'lerindeki feci durum ortaya çıktı

HEM'lerindeki feci durum ortaya çıktı

20 Haziran 2013 Perşembe 12:07
Halk Eğitim Merkezleri'nde 37.700 usta öğretici çalışırken sadece 1947 öğretmen görev yapmakta. Yani teknik öğretmenlerin işsiz kalması ve atamalarının yapılması son derece normal bu tabloya göre

Teknik Öğretmenlerin sorunlarını sürekli Meclis ve Bakanlık gündemine getiren MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'ın MEB'e verdiği soru önergesi Halk Eğitim Merkezlerindeki başıbozukluğu gözler önüne serdi. Halk Eğitim Merkezleri'nde 37.700 usta öğretici çalışırken sadece 1947 öğretmenin görev yaptığı ortaya çıktı.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'ın verdiği soru önergesi şu şekildeydi:

Sayıları yaklaşık 100 Bin olan Teknik Öğretmenlerin son 10 yılda sadece %3’ü öğretmen olarak atanmıştır. Ortada çok ciddi bir teknik öğretmen sorunu var iken MEB’in bazı uygulamaları ataması yapılmayan teknik öğretmen sorununda MEB’in çok ciddi payı olduğunu göstermektedir.

 

Tüm alan derslerinde norm açma saati 20 saat iken mesleki ve teknik bölümlerde norm açma saati 40 saattir. Bunun çifte standart uygulamaktan başka hiçbir izahı yoktur. On binlerce Teknik Öğretmenin ünvan ve imza yetkisi sorununu çözmeyip işsizliğe mahkum eden MEB, norm açma saatini 40 saate çıkararak teknik öğretmen ataması yapmak istemediğini net bir şekilde ortaya koymuştur.

 

Halk eğitim merkezlerinde 37.700 lise veya ön lisans mezunu usta öğretici çalışmaktadır. Devletimizin bu alanda yetiştirdiği teknik öğretmenler işsiz gezerken lise mezunlarına usta öğretici sıfatıyla öğreticilik yaptırmak hangi vicdanın ürünüdür. Bir öğretmen ile pedagojik formasyon eğitimi almamış usta öğretici nasıl bir tutulabilir. Bunun meslek liselerinde elektrik öğretmeni çalıştırmayıp, elektrik teknisyenine okulda ders verdirmekle arasında hiçbir fark yoktur. Usta öğreticiler teknik öğretmenin gözetiminde yardımcı konumunda olmak zorunda iken sizin uygulamalarınızda usta öğreticiler öğretmen olarak görev yapmaktadır. Bu da MEB’in öğretmenlik mesleğine verdiği önemi açık bir şekilde göstermektedir.

 

Bu bağlamda aşağıda sorularımın yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

1- Halk Eğitim Merkezlerine Teknik Öğretmen ataması yapmayıp usta öğreticilere öğretmenlik yaptırmaya devam edecek misiniz?

2- Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan Teknik Öğretmen sayısı kaçtır?

3- Teknik Öğretmenler işsiz gezerken, lise ve ön lisans mezunu yaklaşık 37.700 kişiye usta öğreticilik yaptıran MEB, usta öğreticiler ile Teknik Öğretmenleri bir mi tutmaktadır? MEB’in gözünde Pedagojik Formasyon eğitimi boşuna verilmiş bir eğitim midir?

4- Tüm alan derslerinde norm açma saati 20 saat iken teknik ve mesleki ve teknik alanlarda 40 saat olarak uygulanmaktadır. Bunun sebebi nedir? Teknik Öğretmen atamaması yapmamak için uygulanan bu çifte standart uygulamadan derhal vazgeçecek misiniz?

 

MEB'den soru önergesine gelen cevabı okumak için lütfen tıklayınız

 

 

 

 

 Kategori:
Copyright © 2010 Sonkale.org - Tüm Hakları Saklıdır | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.