Türkiye polis devleti oluyor!

Türkiye polis devleti oluyor!

19 Mayıs 2013 Pazar 19:17
Üniversitelerde PKK yapılanmalarına göz yuman hükümet, işlerin çığrından çıktığını fark etti. Ama yine yanlış bir yola girdi.

Özerk bir statüsü olması gereken ve polisin doğrudan müdahale yetkisinin bulunmadığı üniversitelerde, bundan sonra özel güvenlik çalışanları yerine polisler görev yapacak. Başbakan tarafından açıklanan bu durum, üniversitelerin özerkliğinin tehlikeye girdiğinin ve Türkiye'nin hızla bir polis devleti şekline getirildiğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Üniversitelerde PKK yapılanmalarına göz yuman hükümet; özellikle açılım sürecinde PKK sempatizanı öğrencilerin kendilerine dokunulmayacağına olan inançları sebebiyle iyice kontrolden çıkan üniversite olaylarından rahatsız olmaya başladı. Ama yanlış uygulamalar neticesinde gelinen bu durumdan yine yanlış bir uygulamayla çıkılmak isteniyor. Zira, üniversiteler bağımsız bilimin icra edildiği mekanlar olarak; özerk bir yapıya sahiptir ve üniversitelerde devlete bağlı güvenlik güçlerinin yetkili kılınması, bağımsız bilimsel çalışmaların üstünde bir baskı unsuru oluşturacaktır.

Askeri vesayete karşı çok radikal bir tutum takınan ve bu noktada güya çok özgürlükçü bir yaklaşım içinde bulunan hükümetin, üniversitelerdeki bilimsel özgürlüğü tehdit eden bu polis vesayetine onay vermesi ayrıca izaha muhtaç bir çelişki olarak kabul görüyor.

SonKale.Org

Kategori:
Etiketler:
    Copyright © 2010 Sonkale.org - Tüm Hakları Saklıdır | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.