Ya Allah Bismillah dedi, kilise açtı

Ya Allah Bismillah dedi, kilise açtı

25 Ekim 2013 Cuma 07:14
İZLE- VİDEO HABER - Unutacağımızı sandınız değil mi? Ama biz unutmadık. İşte 450 bin TL verilerek onarılan ve Başbakan tarafından Ya Allah Bismillah nidalarıyla açılan tarihi Süryani Kilisesi.

 

SonKale.Org hatırlatmaya devam edecek. Bu seferki hatırlatmamız çok eski değil 8 Mayıs 2010 tarihinden. Fakat milletimiz bunu bile unuttu. Başbakan hâlâ "alnı secdeye deyiyor" denilerek İslam'ı savunduğu iddialarıyla destekleniyor. İşte Sayın Başkakanımızın Kilise açılışı. SonKale.Org, Türk Milliyetçilerinin hafızası olmaya devam edecek. Bizi izlemeye devam ediniz. Yoksa kandırılırsınız.

İskenderun'da yıllardır erotik filmlerin oynatıldığısinema olarak kullanılan ve 2007 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen Süryani Katolik Kilisesi, telekonferans sistemiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

 

2007 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmalarına başlanan ve 2009 yılında bitirilen İskenderun Süryani Katolik kilisesi, düzenlenen görkemli bir törenle açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'dan telekonferans sistemiyle açılışını yaptığı kilise, 1. Haziran'da ibadete açılacak. Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan kilisesinin açılış törenine; Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, Belediye Başkanı Yusuf Civelek, AK Parti Hatay milletvekili Orhan Karasayar'ın yanı sıra Hatay'da yaşayan din ve mezheplerin temsilcileri katıldı.

Tören öncesi açıklamalarda bulunan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Hatay'ın medeniyetlerin buluştuğu tarih kenti olduğuna dikkat çekerek şehrin tüm dünyaya örnek olması gerektiğini söyledi.

İstanbul Süryani Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Zeki Basatemir ise tüm dünyanın farklı din dil ve ırkların bir arada barış ve huzur içerisinde yaşadığı Hatay'ı örnek alması gerektiğini belirterek kilisenin eski haline getirilmesinde emeği geçen başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese teşekkür etti.

Törene katılan diğer din adamları da barış ve kardeşlik mesajları verdi.
19. yüzyılda yapılan ve mülkiyeti Süryani Katolik Kilisesi Vakfı'na ait İskenderun Süryani Kilisesi, 1950 yılına kadar ordunun saman deposu olarak kullanıldı. 1954 yılında sinemaya dönüştürülen tarihi mekan, erotik film gösterilen bir yer haline geldi. 1968 yılında Vakıflar Meclisi'nce mazbut vakıf ilan edilerek binanın yönetimi Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne geçti. Süryani cemaatinin bu karara itirazını Danıştay 12. Dairesi reddetti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2007 yılında restorasyona alınan eserin yenilenerek hizmete hazır hale getirilmesi için 450 bin TL harcandığı bildirildi.

 

SonKale.Org

Kategori:
Copyright © 2010 Sonkale.org - Tüm Hakları Saklıdır | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.